WITAMY DOM POKOJE KUCHNIA CENNIK WARTO ZOBACZYĆ ATRAKCJE GALERIA KSIĘGA GOŚCI NEWSY/LINKI KONTAKT

 

Domy tkaczy, Dwunastu Apostołów

w Chełmsku Śląskim

 

Oryginalne drewniane Domy Tkaczy Śląskich z początku XVIII wieku, znane pod nazwą Dwunastu Apostołów, to miejsce wyjątkowe na mapie atrakcji Dolnego Śląska.

Historia powstania tych drewnianych domostw sięga 1707 roku, kiedy to Cystersi z pobliskiego opactwa w Krzeszowie sprowadzili do Chełmska czeskich tkaczy. Zamieszkali oni w miejscu dogodnym dla swojego zajęcia, nad potokiem, z trawiastą skarpą, na której można było suszyć bielone płótno. Domy pozostały w niezmienionym stanie po dziś dzień (poza jednym domkiem, który spłonął), posiadają charakterystyczne podcienie od strony wejściowej.

Dwa domki tkaczy są udostępnione dla zwiedzających. W jednym z nich mieści się izba tkacka utrzymywana przez lokalne stowarzyszenie, znajdują się tam zabytkowe przedmioty związane z tkactwem, pokazany jest proces powstawania tkaniny począwszy od kwiatów, które rosną bezpośrednio pod oknami, na gotowym płótnie skończywszy. W izbie znajduje się również sklepik, gdzie można kupić przepiękne wyroby z dolnośląskiego lnu: serwetki, obrusy, ściereczki.

W domku obok znajduje się kawiarenka zwana " Sudecką Lnianą Chatą u Apostoła", gdzie przy filiżance kawy, kosztując lokalnego ciasta w kształcie domku, można wysłuchać barwnych historii opowiadanych przez pana Adama, obejrzeć stare fotografie, dowiedzieć się o przeszłości tego niezwykłego zakątka Dolnego Śląska.

Izba Tkacka w Chełmsku Śląskim

kontakt tel.: 609 169 191

czynne codziennie,

godziny otwarcia:

- w okresie letnim od 01. kwietnia do 31. października czynna w godz. 9.00-18.00,

- w okresie zimowym od 01. listopada do 31.marca w godz. 10.00-16.00,

Kawiarenka "U Apostoła" - czynne codziennie, godziny otwarcia:

- w okresie letnim w godz.10.00-19.00

- w okresie zimowym w godz.10-16.00

 

 

 

Chełmsko Śląskie to wyjątkowa miejscowość... Na pograniczu polsko-czeskim, niedaleko wrót Skalnego Miasta, a zupełnie cicho, spokojnie, jakby czas stanął w miejscu. Oprócz słynnych Domów Tkaczy warto spędzić choć chwilkę na uroczym rynku otoczonym trzystuletnimi kamienicami, z barokowym kościółkiem i figurą św. Nepomucena. Na miano wyjątkowej zasługuje północna pierzeja rynku z rzędem odnowionych kamienic z arkadami.

Chełmsko Śląskie leży zaledwie kilka kilometrów od granicy czeskiej i Skalnego Miasta. Prowadzi tam szlak rowerowy, który zaczyna się bezpośrednio na rynku. Jest możliwość skorzystania z miejscowej wypożyczalni rowerów.

 

Jak dojechać do Chełmska Śląskiego?

Wyjeżdżając z Chaty Morgana trzeba kierować się na Bolków, Kamienną Górę, następnie na Krzeszów.

Przy okazji zwiedzania Chełmska Śląskiego, warto po drodze zobaczyć również Kolorowe Jeziorka, Bazylikę Cystersów w Krzeszowie oraz wyjątkowy rezerwat Głazy Krasnoludków.

Rezerwat Głazy Krasnoludków znajduje się na przedmieściach Chełmska. Jadąc drogą z Krzeszowa, przy dużej kapliczce po lewej stronie odbija szutrowa droga w lewo, ze szlakiem rowerowym. Spokojnie można przejechać tam również samochodem. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się duży parking, miejsca biwakowe, ławeczki, zadaszone altanki.

 

 

Formacja skalna zwana Głazami Krasnoludków to najbardziej na zachód wysunięta część gór Stołowych, z kolei część południowa to Adrszpasko-Teplickie Skały, czyli Skalne Miasto w Czechach.