WITAMY DOM POKOJE KUCHNIA CENNIK WARTO ZOBACZYĆ ATRAKCJE GALERIA KSIĘGA GOŚCI NEWSY/LINKI KONTAKT

Zamek Świny

malownicze ruiny starej warowni

 

   • Zamek Świny po raz pierwszy był wzmiankowany w kronice praskiego kanonika Kosmasa w 1108 roku. Do XIV w. zamek był budowlą drewnianą, później członkowie szlacheckiego rodu Świnków zbudowali kamienną czterokondygnacyjną wieżę mieszkalno-obronną o masywnych 2,5-metrowych murach. Do dziś zachował się gotycki portal wejściowy będący częścią wieży. W połowie XV w. dobudowano dwuszczytowy budynek mieszkalny, rozbudowano mury okalające zamek. W XVII. wieku zamek przebudowano, z siedziby rodowej powstała renesansowa rezydencja.
    Zamek Świny szczęśliwie przetrwał wojny husyckie, wojnę trzydziestoletnią. Dopiero podczas wojny siedmioletniej w 1762 roku zamek został złupiony przez wojska rosyjskie. Od tego momentu datuje się powolny upadek zamku, nawiedzanego w wieku XIX przez huragany i pożary. W latach trzydziestych XX wieku przeprowadzono pierwsze prace naprawcze, wieżę pokryto dwuspadowym dachem.
    Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych, planowana jest pełna odbudowa zamku.

    

   • Zamek Świny - brama wejściowa.

    

   Zamek Świny - zewnętrzna fasada.

   

 • Zamek Świny - godziny otwarcia:

 • Od 01. kwietnia do 30. października zwiedzanie w godz. 12.00-18.00,

  w pozostałym okresie istnieje możliwość zwiedzania po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

  Klucznik zamku - pan Bogdan, tel. 601 429 666.

  Bilet do zamku - 5 zł.

  Uwaga! Zdarza się, że zamek jest zamknięty w godzinach, kiedy teoretycznie powinien być otwarty. Można wtedy zadzwonić do pana klucznika i umówić się na zwiedzanie.

   

   

  Warto odwiedzić kościół zamkowy pw. św. Mikołaja z XIVw. W środku nagrobki rodziny Świnków, epitafium Jana Zygmunta Świnki z 1664 r., kamienne ławy oraz inne wyposażenie z XV wieku.

   

  Przy bramie wejściowej do zamku znajduje się obszerny parking.

   

  Droga z Chaty Morgana do zamku Świny ( 5 km).