WITAMY DOM POKOJE KUCHNIA CENNIK WARTO ZOBACZYĆ ATRAKCJE GALERIA KSIĘGA GOŚCI NEWSY/LINKI KONTAKT

 

Bazylika Cystersów w Krzeszowie

Nazywana "perłą Śląska" Bazylika w Krzeszowie położona jest na równinie pomiędzy Parkami Krajobrazowymi Rudaw Janowickich i Sudetów Wałbrzyskich.

Jadąc od strony Kamiennej Góry już po kilku kilometrach na horyzoncie zaczyna wyłaniać się potężna bryła świątyni. Pięknie odnowiona budowla z przyległościami, które obejmują Mauzoleum Piastów Śląskich, Kościół św. Józefa, Dom Pielgrzyma przy opactwie Sióstr Benedyktynek, Dom Opata. Całość otoczona jest murem i sprawia wrażenie grodu obronnego.

Bazylika Wniebowzięcia NMP to dawne opactwo Cystersów zbudowane w latach 1728–1735.
Cystersi przybyli na Dolny Śląsk już w XII wieku, początkowo osadzeni zostali w Lubiążu, potem w Henrykowie. W Henrykowie po dziś dzień zachowała się księga założenia klasztoru z 1270 roku, gdzie pośród tekstu łacińskiego znajduje się pierwsze w historii literatury zdanie napisane w języku polskim "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj". Księga Henrykowska objęta jest patronatem Unesco.


Pod koniec XIII wieku to właśnie mnisi cysterscy z Henrykowa otrzymali od Bolka I nowe ziemie obejmujące 14 wsi, w tym Krzeszów oraz miasto Lubawkę dla ustanowienia fundacji klasztornej.


Cystersi znani z zamiłowania do rolnictwa, budownictwa, mieli istotny wpływ na rozwój tej części Dolnego Śląska. Niedaleko Krzeszowa, w Chełmsku Śląskim stworzyli prężny ośrodek tkacki, gdzie w XVII i XVIII wieku rozwijało się sukiennictwo, płóciennictwo, handel.

Po dziś dzień w Chełmsku Śl. można podziwiać drewniane Domy Tkaczy z XVII wieku, znane pod nazwą "12 Apostołów" oraz powstałe w tym samym czasie mieszczańskie kamienice w rynku.
Bazylika Wniebowzięcia NMP jaką znamy dziś to dawne opactwo Cystersów zbudowane w latach 1728–1735. Do projektu świątyni zaangażowany został Kilian Ignaz Dientzenhofer uważany za najwybitniejszego architekta czeskiego baroku, natomiast fasada z dwoma wieżami oraz rzeźbiarski wystrój wnętrza kościoła to dzieło Ferdynanda Maksymiliana Brokoffa - artysty, którego rzeźby zdobią most Karola w Pradze oraz rynek na Hradczanach.


  • Opactwo w Krzeszowie - godziny otwarcia, ceny biletów

    Przed rozpoczęciem zwiedzania Opactwa warto udać się do Domu Obsługi Pielgrzyma, który znajduje się po lewej stronie Bazyliki. Można uzyskać tam szczegółowe informacje odnośnie różnych tras zwiedzania oraz nabyć bilety, przewodniki, mapy.

    Godziny otwarcia Bazyliki dla zwiedzających:

    od 1. maja do 31. października w godz. 9.00 - 18.00,
    od 1. listopada do 30. kwietnia od 9.00 - 16.00.

    Ceny biletów:

    Trasa podstawowa obejmuje zwiedzanie bazyliki, kościoła św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich oraz kaplicy Marii Magdaleny. W cenie możliwość fotografowania oraz wypożyczenia audiobooków.


    12 zł - bilet normalny, 
    9 zł - bilet dla studentów,
    6 zł - bilet dla dzieci w wieku szkolnym oraz rodziny z kartą dużej rodziny.
    Wstęp wolny dla dzieci w wieku do 7 lat.

    Trasa rozszerzona obejmująca poza trasą podstawową również podziemia Kościoła Klasztornego, wieżę Bazyliki, Muzeum Opactwa oraz Letni Pawilon na wodzie, dostępna dla osób indywidualnych w soboty i niedziele.

    20 zł - bilet normalny, 
    15 zł - bilet studencki, 
    13 zł - bilet dla dzieci w wieku szkolnym oraz rodziny z kartą dużej rodziny.

    Wstęp wolny dla dzieci w wieku do 7 lat.

    Wspaniałe koncerty organowe w lipcu i sierpniu codziennie o godz. 11.00 i 13.00. Polecamy!