WITAMY DOM POKOJE KUCHNIA CENNIK WARTO ZOBACZYĆ ATRAKCJE GALERIA KSIĘGA GOŚCI NEWSY/LINKI KONTAKT

 

Zamek Książ

największy zamek na Dolnym Śląsku

 

  • Zachwycający swym położeniem zamek Książ obok krakowskiego Wawelu oraz zamku w Malborku należy do największych zamków w Polsce, ze względu na swój niezwykły wygląd nazywany jest często "perłą Śląska". Wybudowany na wysokim skalnym cyplu początkowo pełnił głównie funkcje obronne, później, po wojnie trzydziestoletniej, zniszczeniach i przebudowie zamek zaczął pełnić rolę reprezentacyjnej siedziby książęcej. Bryła zamku z każdej strony wygląda inaczej - jest zlepkiem różnych stylów architektonicznych, przebudowywana na przestrzeni siedmiu wieków.
  • Zamek Książ, wybudowany w latach 1288-1292, w początkowych latach istnienia często zmieniał właścicieli, aż na początku XVI wieku trafił w ręce rodu Hochbergów, pozostając ich własnością aż do 1941 roku. Po dziś dzień odwiedzany przez ostatniego żyjącego wnuka księżnej Daisy - Bolka Hochberg von Pless.

 

  • Zwiedzanie zamku może odbywać się w grupach z przewodnikiem lub indywidualnie,
   a trasy zwiedzania pozwalają na obejrzenie najpiękniejszych sal, pomieszczeń zaadaptowanych przez nazistów do własnych potrzeb, zejście do tajemniczych podziemi, zwiedzenie okazałych tarasów i oczywiście poznanie bogatej historii budowli. Interesującą opcją dla turystów jest również stała wystawa pt."Metamorfozy Zamku Książ", w skład której wchodzą obrazy zdobiące dawniej komnaty tego wspaniałego obiektu. Wszystko to daje możliwość przeniesienia się w czasie i podziwiania gustownie, a także bogato urządzonych komnat, które do dzisiaj robią ogromne wrażenie. Zamek Książ może być zwiedzany zarówno za dnia, jak i w nocy – ceny biletów są zależne od trasy, jaką Państwo wybierzecie – najtańsze kosztują 20 zł. Szczerze polecamy wizytę w tym miejscu – to gwarancja ciekawie i pożytecznie spędzonego czasu. Odległość od Chaty Morgana - 32 km.


  • Książ to nie tylko zamek, ale cały kompleks, na który składają się tarasy, ogrody w stylu angielskim, stadnina koni, palmiarnia księżniczki Daisy oraz kilkusetletnie zabudownia gospodarcze.


Zamek Książ - godziny zwiedzania:

Od 1. kwietnia do 30. września
poniedziałek - piątek: 10:00 – 17:00
sobota - niedziela: 10:00 – 18:00

Od 1. października do 31. marca
poniedziałek - piątek: 10:00 – 15:00
sobota - niedziela: 10:00 – 16:00


  • Ceny biletów - w zależności od trasy, trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 30 zł/os., bilet ulgowy 20 zł/os (bilet obejmujący zwiedzanie zamku, tarasów, stadniny i palmiarni).
   Polecamy zwiedzanie zamku z przewodnikiem na trasie
   "Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej " - koszt 30 zł, bilet ulgowy 22 zł.

 

Stadnina "Stado Ogierów Książ"

 


  • Stadnina "Stado Ogierów Książ" zajmuje się nie tylko hodowlą koni, w ofercie rekreacyjnej jest również nauka jazdy konnej, zajęcia hipoterapii, przejażdżki bryczką, a zimą kuligi.

Szczegóły oferty na stronie:

www.stadoksiaz.pl/oferta/jazda-konna

kontakt telefoniczny: 782 269 368.

 

Zamek Książ - Palmiarnia

 

 

  • W odległości ok. 2 km od Zamku Książ znajduje się Palmiarnia - zbudowana przez Henryka XV Hochberga w prezencie dla księżnej Daisy. Elementy kamienne w oranżerii pochodzą z Sycylii, jest to tuf wulkaniczny przywieziony spod krateru Etny. Niektóre z najstarszych roślin rosnących w Palmiarni pamiętają czasy Daisy i jej rodziny.
  • W Palmiarni działa urocza kawiarnia, gdzie można usiąść wśród pięknej, bujnej roślinności, napić się kawy, zjeść prosty posiłek. Kawiarnia czynna codziennie oprócz poniedziałków.


Palmiarnia Zamek Książ - godziny otwarcia:

otwarte codziennie od 10.00 do 16.00.

Uwaga! Kasa biletowa czynna tylko do 15.00.

Kawiarnia czynna codziennie oprócz poniedziałków.