WITAMY DOM POKOJE KUCHNIA CENNIK WARTO ZOBACZYĆ ATRAKCJE GALERIA KSIĘGA GOŚCI NEWSY/LINKI KONTAKT

Kolorowe Jeziorka – niezwykłe miejsce w Rudawskim Parku Krajobrazowym.

 


Te wyjątkowe akweny wodne powstały w miejscu, gdzie w XVIII i XIX wydobywano łupki pirytu. Wyrobiska kopalni z czasem wypełniły się deszczówką, która w zależności od dominujących minerałów ma różne zabarwienie – od purpurowego (zawartość związków żelaza i siarki), po błękitny (związki miedzi).


Źródła, nazywane Kolorowymi Jeziorkami, stanowią niezwykłą atrakcję na mapie Dolnego Śląska. Położone są na południe od miejscowości Wieściszowice, na zboczu Wielkiej Kopy,

ok. 15 km od Chaty Morgana.

 


Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek?

Wyjeżdżając z Chaty Morgana należy kierować się na Bolków, a następnie na Kamienną Górę. W Marciszowie trzeba skręcić na Janowice Wielkie. Po drodze zobaczycie już Państwo oznaczenia i strzałki kierujące do Wieściszowic, gdzie znajduje się parking i wejście na teren rezerwatu, w którym znajdują się Kolorowe Jeziorka.

Kiedy dotrzecie Państwo na miejsce, trzeba kierować się zielonym szlakiem, który wiedzie wzdłuż akwenu "Purpurowego" mija zbiornik „Żółty”(związki siarki) i kanionem dociera do „Błękitnego”. Dalej szlak wiedzie wyżej, jest dość forsowny, prowadzi do zbiornika „Szmaragdowego”. Przy planowaniu wyprawy proszę wziąć pod uwagę, że przy długotrwałej suszy najwyżej położony akwen wysycha , a dojście nie należy do najłatwiejszych, także wielu turystów decyduje się na zwieńczenie wyprawy przy „Błękitnym” stawie.

W odległości około 3 km od jeziorek, w Miedziance, znajduje się miejscowy Browar Rzemieślniczy. Miejsce warte odwiedzenia, z tarasem, z którego roztacza się piękny widok na Rudawy Janowickie. Oprócz warzonego na miejscu piwa, można tam zjeść prosty posiłek, czynne codziennie od 12.00 do 20.00.

Całodzienna wyprawa, początek - Kolorowe Jeziorka.

Planując całodzienną wyprawę z Chaty Morgana trasą na południe - w kierunku Czech - Kolorowe Jeziorka mogą być pierwszym przystankiem. Kierując się dalej na południe dojeżdżamy do Kamiennej Góry, gdzie w razie potrzeby można zjeść w niezwykłym miejscu - Kawiarni u Leszka (ul. Stara 2). Pod niepozorną nazwą kryje się szynk z nieprzeciętnie smaczną kuchnią ( niestety niezbyt duży wybór dań dla wegetarian).

Kolejne ciekawe miejsce to Bazylika w Krzeszowie - pięknie odnowione barokowe opactwo Cystersów. Warto wejść na wieżę bazyliki, skąd roztacza się widok na całe opactwo z przyległościami.

Na tyłach Bazyliki znajduje się okazała kaplica z grobowcami Piastów Śląskich (XIII-XIVw.). Tu m.in. pochowany jest książę Bolko I, budowniczy zamku Bolków.

Z Krzeszowa trzeba się kierować na Chełmsko Śląskie - wiedzie tam szlak cystersów, z pięknymi przydrożnymi Madonnami.

Na obrzeżach Chełmska, koło kapliczki, w lewo skręca czarny szlak - szutrowa droga ( słabej jakości, ale przejezdna dla samochodów) w kierunku Rezerwatu Przyrody "Głazy Krasnoludków".

Warto przejść się wśród kilkudziesięciometrowych skał o najdziwniejszych kształtach... Na spacer trzeba przeznaczyć ok. godziny. Pojazd zostawiamy na parkingu, nieopodal stoją zadaszone ławeczki, miejsca na biwak.

Dojeżdżamy do Chełmska Śląskiego - słynie z Domów Tkaczy - Dwunastu Apostołów- rzędu drewnianych chat z XVIII wieku. Większość z nich jest zamieszkała przez lokatorów, w kilku z nich mieści się niewielkie muzeum tkaczy, sklepik z wyrobami z lnu. Można tu kupić tkane na miejscu, lniane dywaniki. A obok urocza kawiarenka, prowadzona przez właścicieli gotowych snuć historie, w której czeka pyszne ciasto w kształcie domku o nazwie "bomba Apostołów":)

Odległość Chata Morgana - Chełmsko Śląskie ( najdalszy punkt wyprawy) - ok. 34 km. Po drodze, co kilka kilometrów, ciekawe miejsca warte odwiedzenia, w tym wyjątkowe Kolorowe Jeziorka, które zaczarują każdego swoim pięknem...